Gynekologické výtoky

Gynekologické výtoky jsou častým problémem, se kterým ženy vstupují do ordinace gynekologické ambulance. Způsobují svědění, pálení, někdy i zapáchají, jejich opakovaný výskyt může být frustrující a narušovat intimní život ženy.

Nejčastěji jde o zánět způsobený kvasinkovými a plísňovými mikroorganismy. Poševní vlhkost je v pořádku, pokud je však provázena nepříjemnými pocity svědění, pálení, zarudnutí, výtokem bělavé nebo výraznější barvy a dalšími obtížemi, mělo by se přistoupit k řešení.

Příčiny gynekologických zánětů

Příčinou zánětu doprovázeného výtokem bývají kvasinky např. typu Candida albicans, plísně, chlamydie, mycoplasma, streptokok aj. Někdy mohou zánět způsobit i některá antibiotika nebo hormonální antikoncepce. Náchylnější k jeho vzniku jsou pacientky s diabetes, s oslabenou imunitou a také s hormonální nerovnováhou - záněty se často objevují v těhotenství nebo v průběhu menopauzy.

Mezi vnější rizikové faktory patří nedostatečná hygiena, časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný styk, zavádění cizích těles do pochvy apod.

Výtoky bývají mléčně bílé, žluté nebo i nazelenalé barvy a v některých případech i nepříjemně zapáchají. K léčbě se používají antimykotika – léky tlumící kvasinkovou infekci, vzniklou přemnožením mikroorganismů zajišťujících přirozeně kyselé prostředí v pochvě.

Přirozený poševní výtok

Pokud ženu netrápí žádný z výše uvedených symptomů, jako svědění, pálení atd., nemusí se znepokojovat mírnou nebo občasnou vlhkostí na spodním prádle. Jde o přirozený poševní výtok, který má svou funkci a svá pozitiva.

Obvykle čirý sekret bez zápachu čistí a ochraňuje poševní výstelku před vysušením, a tím i pochvu před poraněním. Vlhkost pak také usnadní a zpříjemní pohlavní styk, na některé muže navíc působí vzrušivě díky obsahu feromonů.

Některé ženy se však v této souvislosti nemohou zbavit potřeby neustálé, přehnané hygieny, čímž si mohou způsobit nemalý problém.

Pozor na tampony a nadměrnou hygienu

Příliš časté a pečlivé vymývání, výplachy apod. mohou narušit přirozenou ochrannou mikroflóru v poševní oblasti. Stejně tak používání tamponů i mimo dny menstruace ve snaze docílit maximální čistoty může mít dokonce opačný efekt.

Tampony jsou totiž navrženy ke vstřebávání a v tomto případě “vysají“ i potřebnou a přirozenou vlhkost, vysuší poševní stěny, a zhorší tak příznaky dosavadního výtoku, jelikož pochva začne pro svou ochranu a udržení vlhkosti produkovat mnohem víc sekretu než předtím. Z toho pak mohou vzniknout nepříjemná podráždění poševních stěn a infekce.

Podezření na pohlavní nemoc?

Pokud váš poševní výtok náhle změnil barvu nebo konzistenci, nebo se objevuje v neobvykle větším množství, navštivte lékaře a žádejte vyšetření.

Důvody mohou být nejrůznější, třeba i těhotenství nebo hormonální antikoncepce, v horším případě však může jít o nakažení pohlavně přenosnou nemocí, jako je např. trichomoniáza nebo kapavka.

Léčba a prevence poševních výtoků

První pomocí bývají obvykle volně prodejné antimykotické masti, s aplikátorem pro snadnější vnitřní zavádění, nebo antibakteriální roztoky pro výplachy pochvy, které potlačují zánět, otoky a pálení. Doporučují se také speciální přípravky pro intimní hygienu, vhodné zvlášť pro často se opakující a vracející zánět.

V případech, kdy příčinou může být pohlavní nákaza, se přistupuje k léčbě antibiotiky. Jako prevence nebo pro zmírnění poševního výtoku se doporučuje několik zásad:

 • nenoste často těsné džíny a spodní prádlo typu tanga (obojí dráždí genitál a zvyšuje tak jeho sekreci, vyvolává pocity pálení a svědění), dejte přednost spodnímu prádlu z bavlny
 • nepoužívejte parfémované vložky a mýdla, zkuste speciální, hypoalergenní přípravky s optimálním pH pro intimní hygienu
 • tampony používejte jen výjimečně
 • nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách
 • omezte dlouhé, horké koupele
 • snižte příjem cukru, soli a koření
 • dbejte na hygienu po pohlavním styku
Gynekologické výtoky patří do témat
 • obohost lilek 10.12.2017 22:44:59

  Někdy je mi až špatně z toho, co někteří dospělí lidé mohou napsat...jestli vás to nezajímá, tak si to nečtěte!

 • zuzka 06.05.2014 22:00:23

  Milý "správný muži" já vím že tento příspěvek je už starý ale tvoje tupost mě udivila natolik že si to zaslouží příspěvel.1) je mi 14 let a příde mi že mám víc rozumu než ty.... to je celkem smutné protože jak ty tvrdíš už jen samo ženské pohlaví je "podřadné" a navíc by měli dospělí (soudím že jsi dospělý) mít víc rozumu než 14 leté holky... nicméně bez stránek jako jsou tyto a jiné podobné bych se asi nikdy nedozvěděla zda je můj problém vážný, co mám dělat a jak to léčit. To ty ale asi nikdy nezažiješ...popravdě ti přeju abys to zažil ty sám...pak věřim že bys byl za takovéhle stránky rád... 2) podle tebe je ženské pohlaví podřadné? Tak to se nad sebou zamysli protož ženské pohlaví je rovnoprávné tomu mužskému a popravdě jestli ty si myslíš že muži jsou něják "lepší" si na velkym omylu. Každé pohlaví má něco...své klady a zápory a někdy se navzájem nechápem ale to neznamená že je nějáké pohlaví podřadné a za 3) jestli ti všechno to o ženských problémech vadí...tak proč to čteš? Mám pocit že jsi jeden z těch lidí kteří naschvál vyhledávají stránky aby je mohli kritizovat. Tak proč to děláš? Chceš si snad nahnat sebevědomí aby sis připadal důležitě? Tak to je mi tě upřímě líto. Víš co? Mám pro tebe radu: zamysli se nad sebou a nelez na stránky které ti vadí protože nějákým lidem pomáhají. A doopravdy ti přeju aby sis to skusil...být ženou a mít tito potíže. Pak by si asi neměl takový kecy... ;)

  • Re: Serjógin 15.10.2017 21:47:15

   Drž hubu.

  • Re: Abc 10.02.2017 16:48:13

   Přidala bych jen bod číslo 4) to ženske pohlaví vás muže porodilo. To si uvědomte.

 • Cllwst 28.08.2015 12:23:01

  Ženy se nemůžou divit, že v těch svých smrdítkách mají takovej bordel, když si je nemyjou.

  • Ženy jsou špíny gynekolog 24.08.2017 08:20:36

   Jestli jsou ženské nemocné, tak mají jit k doktorovi a neřešit ty své úchylné smradsmrady veřejně na internetu. Souhlasím s mužskými autory ve zdejší diskusi, že ženy jsou smradlavé špíny. Ty jejich smrdítka jsou fakt páchnoucí žumpy plné infekcí, hnisu, slizu, výtoků, syrečků a hnusu. Problém je v tom, že Evropanky jsou vesměs k****, které si myslí, že mít víc partnerů za život je normální a že je to jejich věc. Ve skutečnosti to jejich věc není, protože šíří pohlavně přenosné nemoci. Ty jejich zasyflené žumpy, do kterých si pouštějí kdejaký póvl, jsou páchnoucí líhní toho nejhoršího bordelu, co si tam natahaly. Ne nadarmo se ženskému přirození říká "smrdítko".

   • Kess 04.10.2017 20:13:49

    Teplouš všech teploušů:D

   • Kess 04.10.2017 20:12:48

    Zakomplexovanej b***** voněj ti kaďáky co:D

  • Re: Zjéven Nesydný 05.09.2017 09:53:07

   I kdyby si je myly, nejhoršího svinstva se tím nezbaví. Umytí totiž bakterie ani mykózy nevyléčí. Hlavní příčina toho, že smrdítka ženám tolik zapáchají, je v tom, že dnešní Evropanky jsou vesměs k**** projeté jak Letenskej tunel. Považují za normální mít za život několik sexuálních partnerů - a když si do těch svých smrdítek nechají natahat bordel od několika chlapů za sebou, tak tam samozřejmě mají zasyflenou žumpu.

  • Ženy jsou špíny gynekolog 24.08.2017 07:59:36

   Jestli jsou ženské nemocné, tak mají jit k doktorovi a neřešit ty své úchylné smradsmrady veřejně na internetu. Souhlasím s mužskými autory ve zdejší diskusi, že ženy jsou smradlavé špíny. Ty jejich smrdítka jsou fakt páchnoucí žumpy plné infekcí, hnisu, slizu, výtoků, syrečků a hnusu. Problém je v tom, že Evropanky jsou vesměs k****, které si myslí, že mít víc partnerů za život je normální a že je to jejich věc. Ve skutečnosti to jejich věc není, protože šíří pohlavně přenosné nemoci. Ty jejich zasyflené žumpy, do kterých si pouštějí kdejaký póvl, jsou páchnoucí líhní toho nejhoršího bordelu, co si tam natahaly. Ne nadarmo se ženskému přirození říká "smrdítko".

 • JK 11.06.2017 10:55:17

  Sakryš, tady se to ale rozvášnilo nad tématem ženských obtíží. Frustrovaný panic a nezralé ženy. To je kombinace.
  Přitom celkem závažná záležitost, s ohledem na doslova pandemickou rozbujelost v dnešní době. Starší ženy se často podivují, co ty mladé holky pořád dnes mají s tou dírou, že samy se s tím setkaly sotva párkrát v životě. Zato dnes téměř všechny a často v chronické podobě.
  Opravdu by to chtělo, aby se fenoménu začal konečně někdo intenzivně věnovat a našel konkrétní příčinu, v čem to vězí.

 • Iva 07.12.2016 21:42:11

  K idiotum spamujicim internet se opravdu snazim nevyjadrovat, ale toto me dostalo. Zajimalo by me co vede chlapy k tomu aby cetli takovehle clanky a uz vubec nechapu jejich potrebu se k tomu vyjadrovat. Moc doufam ze je to jen blba sranda a tak moc divni lide neexistuji. Tyto problemy zpusobuje napriklad prehnana hygiena nebo proste nahoda. A myslim ze je vseobecne uznavanym faktem ze chlapi jsou vetsi prasata. Ackoliv je to ocividne, nemuzu se ovladnout sem nenapsat ze kdo napsal takovehle komentare je uplny i**** a kazdy s iq nad 70 to vidi...

 • Terviseks 07.03.2016 08:10:15

  Taky je mi z toho nanic. Ženské jsou hrozné coury, za život mají třeba i pět nebo dokonce více partnerů a pak se diví, že jim ty jejich infekční žumpy plné kvasinek, bakterií a tvarohu smrdí jak rybí trh v Káhiře. Bodejť ne, když jsou projeté jak Letenský tunel. Fuj, k****.

  • Re: Kristýna 09.10.2016 01:03:11

   Terviseks, ty jsi ale kus d*****. Za ráfkem máš beztak tvaroh a tady budeš něco mektat. Fuj :-D

 • nike outlet nike outlet 13.06.2013 16:53:17

  http://www.christianlouboutinsale-outletstore.com/
  http://www.mulberryfactoryshopsale-uk.com/
  http://www.nikeshoes-outletstore.com/
  http://www.nikeairjordanmaxsale.com/
  http://www.nikeoutlet-factorystore.com/
  http://www.cheap-nikefreerunshoessale.com/
  http://www.beatsheadphones-onlineoutlet.com/
  http://www.christianlouboutinshoes-outletstore.com/

  • Ženy a jejich smrdítka Ranař 06.11.2015 10:09:51

   Proto se ženskému přirození říká smrdítko. Vulva je smrdítko, tak holt smrdí. Nevím, či tě na tom překvapuje. Ženy si navíc ty svoje smrdítka nemyjou, protože jsou hrozný prasata. Ony ženy se obecně štítí teplé vody a šampónu víc než štírů. Nosí několik dnů neumyté mastné vlasy a než by se umyly, tak si radši na sebe naplácají tuny parfému. A to nemluvím o používání bidetu, ženské radši nosí na konečníku zazchlá lejna, či zbudou po utření papírem nasucho.

 • Správný chlap 20.12.2012 09:41:51

  Je mi zle z toho, co holky pořád řeší ohledně těch svých smrdítek, jak jim z nich pořád tečou všelijaký slizy, smrady, hleny, výtoky, jak mají pořád kvasinky, dělá se jim tam tvaroh a syrečky, jak jim smrdí rybinou. Já být holkou, tak se propadnu hanbou už jen proto, že náležím k takovému podřadnému pohlaví. Jaktože si ženy neuvědomují, jak jsou už jenom kvůli těm svým zapáchajícím infekčním žumpám odporné? A ještě si dovolí psát to veřejně na internet...

  • Re: chlap -gay Angel 31.10.2015 22:21:57

   No tak vážený muži- jediný muž co by todle mohl napsat - je gay- ten jediný nesnáší tu nasi jak říkáte smraďošku.
   Jiným chlapům to teda nevadi
   A ten vas vonavy ptáček co tam mate , taky teda neni květinový sad. Smrdi taktéž.
   A nam ženám se nic nebudi pri pohledu na opačné pohlaví - jako vam - což každy muž se pak stydí , ze ano?.:)
   No tak swm rekla co swm asi chtela .
   Poradné nejsme - KDYBY NEBXLO NAS ŽEN NEbYL BYsTE TU! Chlap porodit nemuzes - a hlavně by to nevydržel!! Tu bolest!!!
   Who run the world ?? Girls hahaha

  • Re: žena 18.03.2013 20:06:12

   správnej chlape tak si to nečti

  • Re: žena 18.03.2013 20:05:01

   je mi z těch tvejch keců špatně ubožáku!!!!prostě jsou nemocné tak se snaží léčit.

 • Týna 01.08.2014 17:34:03

  Frajer! Myslíš si , že když napíšeš pár vět tak my ženy se zhroutíme? Naopak.
  A jen poznámečka...když ti tohle vadí nečti to a podřadné pohlaví? Vsadím se , že ten tvuj " kamarád " co máš v rozkroku neni větší než malíček a proto kritizuješ ;)

 • http://www.spkons.com/ ブランド靴コピー 17.07.2013 04:52:54

  http://www.energkd.com/
  http://www.cl-kon.com/
  http://www.johinn.com/
  http://www.kingdomol.com/
  http://www.gucci-konn.com/

 • Sarah 30.05.2013 22:21:17

  Mě bys spíš zajímalo zda ten blbeček má ženu..a pokud jo říkáte ji jak odporná,podřadná a smrdí rybynou?Těžko

  • nike outlet nike outlet 13.06.2013 16:52:46

   This type of bag is more suitable for office workers, mostly color black, coffee, white monochromatic department or dark plaid as much. White-collar work, taking into account the need to wear suits and clothing colors are mostly black, white, coffee and other dark colors, so choose the bag in style and detail should have a distinctive style, like tassels, rivets, metal chain, mosaic decorative detail, is able to increase a dull color highlights.The opportunity to use this bag is relatively small, generally apply to banquets, parties, weddings and other occasions. In the choice of fabric, you can choose silk, beads and other <strong>christian louboutin spiked heels</strong> gorgeous shiny material, style bags and <strong>christian louboutin black pumps</strong> handbags in the main the best choice <strong>red bottom shoes for cheap</strong> for compact size, you can show women's dignified and elegant.</p>

   This more casual bags, messenger, backpack, shoulder-based, best suited to go out shopping, hiking use. Such bags are generally smaller relatively large, there is plenty of capacity, mostly on canvas fabric, denim fabric. And this type of bag is ideal for DIY, like in the bag decorative badges, pendants girls, you can enjoy with a talented cast your friends.

 • Na to nejde nereagovat taky žena 04.05.2013 20:00:49

  Nic z toho, co bohužel může postihnout ženský orgán, se nevyrovná obsahu dutiny lebeční pisatele výše. Opovrhuji takovým ubožákem! Běžte odsud "pane", mezi lidmi není pro vás místo. Vy jste odporný nám!

 • femina 30.01.2013 14:27:25

  správný chlape, vy jste nám , ženám , to tady nandal...pokud vás tyto problémy , jak píšete: podřadného pohlaví, nezajímají, tak proč si je čtete? asi jste úchyl !!!


Adresář

Diskutujte na téma Gynekologická onemocnění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku