Gynekologické záněty

Přicházejí nečekaně a bez pozvání… Řeč je o gynekologických zánětech, které ženám znepříjemňují život již odnepaměti. Podle statistik 20 – 40 % žen přichází do gynekologických ordinací právě s tímto onemocněním.

Gynekologické záněty, kterým se v 70. letech 20. století říkalo příznačně „džínová nemoc", patří k civilizačním nemocem moderní ženy. Postihují zejména ženy v reproduktivním věku od 20 do 35 let, nevyhýbají se ale ani ženám ostatních věkových kategorií. Záněty ženského pohlavního ústrojí jsou při včasné diagnostice rychle a snadno léčitelné. Pokud se však toto onemocnění nepodchytí včas, může mít pro ženu fatální důsledky, které v krajním případě vedou až k neplodnosti.

Příznaky gynekologických zánětů

K nejčastějším příznakům zánětů patří výtok, svědění, pálení při močení, nepravidelná menstruace, bolesti v podbřišku či při pohlavním styku. Rozhodně se nevyplatí záněty podceňovat. Při prvních příznacích by každá žena měla vyhledat gynekologa a poradit se s ním o nezbytné léčbě. Někdy léčebnou kúru musí podstoupit také partner, který je přenašečem infekčních zárodků. V takovém případě lékař doporučí mimo jiné také sexuální zdrženlivost.

Typy gynekologických zánětů

1) mykotické záněty: Tímto typem zánětů trpí nejčastěji ženy při užívání hormonálních estrogenních preparátů a v průběhu těhotenství. Méně jsou naopak ohroženy ženy v prepubescentním a klimakterickém věku.

2) bakteriální záněty: Bakteriální záněty se projevují zarudnutím sliznice a okolní kůže. Pokožka je teplá, zduřelá a citlivá na dotek. Zánět často doprovází úporné svědění.

3) virové záněty: Záněty způsobené viry se projevují špičatými bradavičnatými výrůstky způsobené papilomaviry, tzv. HPV viry. Výrůstky jsou většinou nebolestivé, na omak tvrdé a často je doprovází chronické mykotické obtíže.

4) záněty způsobené parazity: Ač se to mnohdy zdá nepravděpodobné, gynekologické záněty způsobují také různí paraziti: roztoči, čmelíci, vši a červi. Tito cizopasníci se přenášejí zejména těsným tělesným kontaktem, nemusí se jednat nutně o přenos při pohlavním styku.

Příčiny ženských zánětů

Pokud v ženském těle propukne kterékoliv z výše uvedených zánětlivých onemocnění, organismus tak reaguje na narušenou imunitu. Významnou roli hraje v poslední době zejména nadměrné užívání antibiotik, která jsou obsažena v přírodě, v potravinách a také v lécích, a stále oblíbenější hormonální antikoncepce. Zánětům navíc velmi přispívají neprodyšné kalhoty, spodní prádlo z umělých vláken, punčochové kalhoty, časté střídání sexuálních partnerů, někdy též nadměrná konzumace sladkostí.

Nedoléčený zánět se vrací jako bumerang, proto se ho v žádném případě nevyplatí přehlížet. Pokud žena trpí chronickými obtížemi, měla by změnit své stravovací návyky, pitný režim, pohybové aktivity a způsob oblékaní. Někdy však postačí i nepatrná změna hygienických návyků. Takové speciální, minimálně parfémované intimní mýdlo umí téměř zázraky. Odborná lékařská péče je však nezbytná!

Jaké zkušenosti máte vy?

Gynekologické záněty patří do témat
 • léčba helena 28.01.2009 14:14:57

  Gynekologické záněty jsem měla pravidelně 1 do roka a moc mi pomohlo, když jsem přestala jíst čokoládu.

  • Re: léčba Michaela 15.12.2012 15:22:19

   A opravdu stačila jen čokoláda?

 • Elen 10.12.2012 22:13:39

  Je možné,že z prochladnutí nohou může být zánět vaječníků-nachlazení ? A o když se vše začne řešit až po 4 až 5 dnech od začátku příznaků?

 • pozor i na ATB Kalinka 19.04.2012 10:38:32

  Tyhle problémy často způsobí i antibiotika, která vybijí mikrofloru ve střevech. Narušenou imunitu to chce vrátit do pořádku, kvalitní jogurty, lactobacily a taky už zmiňovaná enzymoterapie, ideálně Wobenzym.

 • Skličující záněty Oldřiška 20.02.2012 21:11:40

  Změna jídelníčku udělá hodně. Dobré je určitě omezit přísun masa. Dietou a enzymy(wobenzym) jsem z větší části vyzrála nad skličujícími záněty. Chce to ovšem vytrvalost a nepolevit po zlepšení.

 • záněty kateřina 24.08.2010 09:15:58

  Na záněty se dá doporučit teplo, bylinky a vitamíny. Dále též enzymy, curenzym apod..

 • Doporučení Lenicka1313 20.07.2010 13:58:47

  No já bych vřele doporučilahttp://www.extrakrasa.cz/ , dle mého názoru naprostou špičku magazínů u nás! Z vlastní zkušenosti opravdu doporučuji!

 • Systémová enzymoterapie Lili 31.03.2009 15:26:53

  Taky zdravím, když vidím, že tu někdo přišel s radou tak proč nepřidat svojí. Já jsem taky měla problémy s mykózou…a vracela se mi snad desetkrát. Pak mi mamka koupila Wobenzym a od té doby mám klid. Posílí imunitu a taky pomáhá proti opakujícím se zánětům, jako jsem třeba měla já. Takže hodně zdaru. L.

 • TIBETSKÁ HOUBA sandra 25.03.2009 09:45:05

  Dobrý den,ráda bych poradila všem ženám trpícím záněty. Snad celou věčnost jsem trpěla opakov. záněty…až jednou…sehnala jsem si tibetskou houbu a stal se zázrak! Již půl roku mám po problému! Mám ji nyní k dispozici, případní zájemci se mohou obrátit na mail.adresu: sandra.jurnickova@seznam.cz


Adresář

Diskutujte na téma Gynekologická onemocnění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku