Ženské nemoci I.

Ženské nemoci jsou choroby, které postihují pouze nebo převážně ženy. Patří sem všechna gynekologická onemocnění, dále nemoci psychického charakteru, ale i jiné druhy neduhů, které postihují i muže, typické a častější jsou však u žen (migréna, osteoropóza).

V první části článku o ženských nemocech popíšeme choroby přímo související s ženskými pohlavními orgány, ve druhém pokračování se budeme zabývat ostatními onemocněními.

Vaginální mykóza

Vaginální mykózu má během svého života snad každá žena. Tuto nemoc způsobuje kvasinka Candida Albicans (mikroorganismus patřící do hub). V těle je tato kvasinka pořád, ale při změně prostředí se velice rychle přemnoží a způsobí zánět.

Kvasinky se množí zvláště po braní antibiotik, při oslabení orgnismu, kvůli špatné hygieně, přílišnému konzumování cukru a sladkostí, nebo nošení umělého spodního prádla.

Při cukrovce, těhotenství nebo v době menstruace je tělo k poševní mykóze náchylnější.

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je infekční onemocnění, které se správněji nazývá také pánevní zánětlivá nemoc a postihnout může dělohu, vejcovody, někdy vaječníky a pánevní pobřišnici.

Nejčastěji se tato nemoc přenáší pohlavním stykem bakteriemi zvanými Chlamydia trachomatis, ale riziko se zvyšuje také při promiskuitě, vyšší pohlavní aktivitě a pohlavním styku bez použití kondomu. Průniku bakterií také napomáhá menstruace, potrat, aplikace nitroděložního tělíska, nebo hormonální výkyvy.

Nepravidelný menstruační cyklus

Nepravidelný menstruační cyklus je často projevem nerovnováhy hormonů estrogenu a progesteronu, které regulují pravidelnost cyklu. Dalšími faktory, které mohou na pravidelnost cyklu působit, je např. stres, změny antikoncepce, poruchy v pánevní oblasti, anorexie, endometrióza atd.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je asi druhým nejčastějším onemocněním u žen. Navíc v současnoti se výskyt této nemoci zvýšil i v nižších věkových kategoriích.

Hlavní příčinou vzniku této nemoci je infekce tzv. Papilomaviru (HPV), kterým je infikováno až 20 % žen, ale většinou se tato infekce sama vyléčí. Zvýšení rizika je nejvíce při častějším střídání sexuálních partnerů, špatné hygieně, snížené imunitě, kouření a dlouhodobějším užívání HA.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nádorové onemocnění postihující spíše jen ženy, asi v 1 % také muže. V počátečním stádiu se neprojevuje, v dalších stádiích lze nahmatat bulku, na prsu jsou různé nerovnosti, kůže se stahuje dovnitř, může se objevit pomerančová kůže.

Riziko tohoto onemocnění se zvyšuje, pokud je výskyt rakoviny v rodině, při věku nad 45 let, menopauze. Dalšími rizikovými faktory jsou porod po třicátém roce, obezita, alkohol a kouření, špatná životospráva, nižší fyzická aktivita.

Neplodnost

Neplodnost se diagnostikuje po uplynutí roku, kdy se partneři pokoušeli o otěhotnění a nedošlo k němu. Příčiny neplodnosti u žen jsou různé. Nejčastěji je způsobená poruchou ovulace a hormonálních stavů, dále vyšším věkem (nad 35 let se snižuje pravděpodobnost otěhotnění), nebo ji mohou způsobovat anatomicky podmíněné poruchy (poruchy ženského pohlavního ústrojí, částé infekce a záněty).

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění výstelky dutiny děložní. Často je toto onemcnění zaměňováno s jinými. Projevuje se bolestivou menstruací, bolestmi v podbřišku, bolestí při pohlavním styku, ale i krví v moči. Endometrióza může také způsobovat neplodnost.

Chlamydie

Chlamydie je onemocnění způsobené  mikroorganismy, které způsobují v těle infekci. Toto onemocnění je velmi zákeřné a můžete se s ním potýkat celý život. Nejčastěji se přenáší pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít také v sauně, bazénu či na toaletě.

Příznakem chlamydií může být svědění a výtok, puchýřek na vnější části genitálií, bolest při pohlavním styku, případně slabé krvácení a bolesti v podbřišku.

Herpes

Herpes neboli genitální opar způsobený virem herpes simplex typu 2. Opar, který se vyskytuje na rtu, je také způsoben virem herpes simplex, ale typu 1. Toto onemocnění je vysoce infekční, při nechráněném pohlavním styku je proto přenos téměř jistý.

I poté, co se oparu zbavíte, může se nadále vracet, protože v těle stále zůstává. Projevuje se většinou svěděním a malými puchýřky naplněnými tekutinou v oblasti genitálií.

Premenstruační syndrom (PMS)

Premenstruační syndrom se vyskytuje u žen před menstruací, většinou týden až dva. Je to období přechodu hormonů, kdy vzrůstá hladina estrogenů a hladina progesteronu naopak klesá. Než se koncentrace hormonů ustálí, může to chvíli trvat.

Riziko pro vznik PMS může být nedostatečný příjem železa v potravě, ale také různá psychická onemocnění a úzkosti. PMS se nejčastěji projevuje bolestmi hlavy a břicha, únavou, tlakem v podbřišku, podrážděností, změnami nálad, lehkými depresemi, změnou sexuální touhy atp.

Tento syndrom se neléčí, doporučuje se klid, pití bylinkových čajů a v případě velkých problémů se předepisuje hormonální antikoncepce.

Ženské nemoci I. patří do témat
 • mirka 26.01.2016 16:32:27

  mastitidou - zanetem prsu jsem si bohuzel prosla taky a neni to teda prochazka ruzovym sadem. pomohla mi az feminella hereditum abych se vsech komplikaci pri kojeni zbavila a podarilo se!

  • Re: patka 27.01.2016 12:14:13

   co to je ta feminela?

   • Re: Re: mirka 04.02.2016 13:29:36

    Feminella Hereditum obsahujejedinečné, tělu vlastnílactobacily izolované přímoz mateřského mléka. Jakolátka tělu vlastnípodporuje proces kojenípřirozenou cestou. Mam to zjejich stranek kdyztak mrknetea nebo na facebook je to tamurcite taky :)http://www.feminella-hereditum.cz/

    • Re: Re: Re: patka 08.02.2016 14:13:02

     aha dekuji za informace a za odkaz poradne si stranku projdu :)

 • Paya 13.01.2012 16:32:16

  Už čtyři roky se potýkám s nepravidelnou menstruaci. Krvacení při ovulaci není vyjímkou. Průběh je vcelku klidný jen moc častý. Změna prášků nepomohla stejně jako vyčištěnì a to dvakrat.

  • Re: sona 02.08.2012 15:20:11

   dobrý den,také sem měla nepravidelnou menstruaci a to díky tomu,že mi doktorka našla steinuv syndrom a ten mi nedovoluje mit menstruaci pravidelnou,jedine s antikoncepci vubec menstruaci mam,takže je možné,že díky tomu mate potíže


Adresář

Diskutujte na téma Gynekologická onemocnění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku